Porady

Jak długo muszę czekać między malowaniem pierwszej i kolejnej warstwy?

Farba potrzebuje około jednego dnia na całkowite wyschnięcie. Ze względu na fakt, że bazą farb Byta-yta jest emulsja wodno-olejowa schną one dłużej niż popularne farby akrylowe, chalk paints czy milk paints. Nie przeszkadza to jednak w malowaniu kolejnych warstw, ponieważ nie trzeba czekać aż poprzednia wyschnie!

Czy mogę położyć wosk na mokrą farbę?

To nie jest dobry pomysł, ponieważ mokra farba zostanie natychmiast starta. Farba, która jest już sucha na dotyk, ale ciągle świeża pod wpływem wosku lekko zmięknie i podczas woskowania będzie się lekko przecierała - to tzw. przecierka na mokro.  Farba cłkowicie wyschnięta nie ściera się podczas woskowania.

Czy za pomocą tej farby mogę malować dekoracje szablonowe?

Zastosowanie szablonów lub stempli jest prostą i  niezwykle efektowną metodą ozdabiania mebli malowanych farbami Byta-yta. Do nanoszenia wzoru nie używa się farby, lecz wosku. Jest on znacznie gęstszy niż farba, dzięki czemu nie rozpływa się i podczas pracy nie powstają zacieki. Wosk przy pracy z szablonami nanosimy gąbką, tepując miejsce przy miejscu. Naniesiony wzór potrzebuje kilkunastu godzin by się w pełni utwardzić i utrwalić. Wolne schnięcie wosku ma swoje zalety: jeśli efekt nie wyszedł tak jak powinien, można zetrzeć wzór aż do podstawowej warstwy wosku i nanieść go ponownie.