piątek, 23 lutego 2018

W złocie i turkusie

Farby Byta-yta doskonale sprawdzają się na przedmiotach użytkowych. Tu przykład skrzynki na biżuterię z pięknymi, przestrzennymi ozdobami.  Po pomalowaniu na turkusowo i całkowitym wyschnięciu farby w zagłębienia został naniesiony wosk w kolorze Patyna. Wypełnił wszystkie dziurki, ale także delikatnie przyciemnił całość. Dla kontrastu i dodania nieco blasku po wyschnięciu wosku patynującego na powierzchnię naniesiono odrobinę złotego wosku. Delikatnie roztarty nadaje lekką złotą poświatę, natomiast nałożony w nieco większej ilości stanowi wyraźny akcent kolorystyczny.
Malowanie takiej skrzynki to czysta przyjemność.
Należy jedynie pamiętać, że  farba schnie na dotyk kilka godzin, a do woskowania nadaje się dopiero po około 24 godzinach (kiedy po dotknięciu nie daje "kredowego" pyłu na placach). Woskując szybciej uzyskuje się efekt naturalnej przecierki, ponieważ farba na rantach będzie się ścierać pod wpływem tarcia woskiem.


wtorek, 9 stycznia 2018

Malowanie mebli z płyty

Praca z drewnem daje wiele satysfakcji. Ten materiał pięknie przyjmuje olej, wosk, farbę i bejcę. Ewentualne zadrapania czy obicia powstałe w trakcie użytkowania zwykle można naprawić punktowo. Czasem jednak nie mamy wyboru - meble z płyty po uszkodzeniu powierzchni można jedynie pomalować. Tu przydają się farby do stylizacji mebli i woski Byta-yta.  Tę szafkę zdobią kolory: vanilla i szarozielony oraz bezbarwny wosk i wosk patynujący.


Pierwotnie szafka wyglądała tak:


Była porozklejana, rozchwiana, mocno obita i odrapana. Materiał z której ją wykonano był niezbyt wysokiej jakości. Miała jednak ładny, klasyczny kształt i ciekawą dekorację drzwiczek z żywicy imitującej drewno. Po sklejeniu i ustabilizowaniu Pomalowano ją farbą w dwóch kolorach. Ciemne części zostały zakonserwowane woskiem bezbarwnym, jasne natomiast przyciemniono patyną. Całość uzupełniła delikatna przecierka, dzięki czemu szafka wygląda na drewnianą.
Metalowy uchwyt szafki był zbyt ciemny, pomalowano go jasną farbą i przetarto.


czwartek, 26 października 2017

Warsztaty ze stylizacji mebli wersja weekendowa

Zapraszamy na weekendowy wyjazd na Warmię, gdzie w pieczołowicie odrestaurowanym Dworze Dawidy spędzimy miło czas na nauce stylizacji mebli i bibelotów.

Sobota i niedziela upłynie nam na malowaniu, woskowaniu, przecieraniu, zdobieniu szablonami i reliefami, postarzaniu i rozbielaniu.
Uczestnicy stylizują przywieziony przez siebie mebel, pierwsze wprawki robimy na naszych małych przedmiotach, które mozna zabrać ze sobą do domu np. jako prezent dla bliskich.
Inspiracją do naszych twórczych działań będzie wspaniała przestrzeń posiadłości, wnętrza wypełnione ręcznie malowanymi meblami i niezwykła atmosfera Dworu Dawidy.
Podpowiemy Wam gdzie szukać mebli do przeróbki, jak poradzić sobie z najcześciej wystepującymi problemami, jak dobrać kolory do wnętrz w różnych stylach, jakich produktów użyć by uzyskać zaplanowany efekt.
Pracujemy na produktach naturalnych, wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi metodami, w historycznych, trwałych kolorach.
Informacje i zapisy: http://www.agohome.pl/stylizacja-mebli-w-dworze-dawidy.html

środa, 5 kwietnia 2017

Skrzynka na wino - dekorujemy szablonem

Drewniane skrzynki to bardzo obecnie modny element wyposażenia wnętrz, tarasów, balkonów i ogrodów. Trudno się dziwić, to przecież prosty do wykonania projekt, a można do łatwo dostosować do różnych funkcji i stylów. Nasza skrzynka, zbita z solidnych desek została pomyślana jako kosz do przenoszenia butelek. W nawiercone otwory przeciągnięto uszka z mocnej liny. Spełniają funkcję praktyczną i zdobią równocześnie.


Skrzynka została pomalowana farbą Byta-yta w kolorze czerwonym. Ponieważ farba bardzo dobrze przylega do surowego drewna, wystarczyła jedna warstwa. Po 24 godzinach skrzynka została polakierowana (lakier wodny).  Efekt postarzenia został osiągnięty za pomocą wosku Patyna. Wcierając go nierównomiernie w drewno uzyskuje się "przybrudzenia".Dekorację skrzynki stanowi motyw bluszczu uzyskany za pomocą białej farby i szablonu malarskiego.  Przy malowaniu z użyciem szablonu warto pamiętać o umocowaniu go taśmą malarską, aby nie przesuwał się podczas pracy. Farbę należy nakładać delikatnie tepując od góry pędzlem lub gąbką. Po wyschnięciu malunku został on zawoskowany i lekko przetarty papierem ściernym, aby pasował do wcześniejszych postarzeń.  Teraz skrzynka może być bez obaw używana na zewnątrz.


Farby Byta-yta mają unikatowy skład, zawierający olej lniany, wosk pszczeli oraz wodę, kredę, celulozę i barwniki. To sprawia, że łatwo się je rozprowadza, nie kapią z pędzla, dają się w razie potrzeby rozcieńczać wodą i doskonale współgrają z naturalnymi materiałami, np. drewnem.

Dziękujemy firmie http://www.stolarstwo-jankowski.pl/ za udostępnienie skrzynki do sesji zdjęciowej.

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Zabawa kolorem i fakturą

Z farbami i woskami Byta-yta to bardzo proste! Zobacz jak pięknie wygląda nasz kubek na pędzle


Wykorzystaliśmy stary drewniany kielich na nóżce znaleziony na targu staroci. Był mocno przybrudzony i w kilku miejscach lekko zadrapany, ale miał ciekawa formę.


Metodą suchego pędzla nanieśliśmy nieco beżowej farby, a po jej wyschnięciu kolejno turkusowy i granatowy wosk. Oba woski były wcierane nieregularnie, tak by wypełniły wolne miejsca (bez farby), weszły w zakamarki i załamania. Woskowanie powtarzaliśmy kilkakrotnie, za każdym razem ścierając nadmiar wosku.

Dzięki temu przejścia kolorów są delikatne, struktura drewna nadal widoczna a wszystkie rzeźbienia subtelnie podkreślone.


Również wnętrze zostało zawoskowane (jednym kolorem).  Dzięki tym zabiegom kubeczek zyskał intrygujący wygląd i został zabezpieczony przed wilgocią i brudem.  Woski i farbę można nakładać pędzlem, szmatką lub jak w naszym przypadku zwykła gąbką do naczyń. Kolorowe woski do drewna Byta-yta można również stosować bez uprzedniego nałożenia farby, wtedy oprócz struktury drewna będą widoczne również jego słoje.


czwartek, 22 grudnia 2016

Wosk patynujący - naturalnie wyglądająca patyna

"Nadgryzione zębem czasu" przedmioty często wzbudzają pozytywne skojarzenia. Lubimy stare deski, stare cegły, ręcznie robione gliniane donice. Jak taki efekt uzyskać na nowej powierzchni?  Proponujemy wosk patynujący Byta-yta. Doskonale się rozprowadza po każdej chłonnej powierzchni, przyciemniając i podkreślając wszelkie nierówności powierzchni. Można go zastosować na surowym drenie, ceramice, betonie czy powierzchniach malowanych farbami kredowymi i mlecznymi.


Zawiera wyłącznie naturalne składniki, dzięki czemu nie zaszkodzi domownikom ani podczas nakładania ani po wyschnięciu. Nie uwalnia żadnych rozpuszczalników i nie zawiera konserwantów. Nakłada się ją szmatką, gąbką lu pędzlem rozsmarowując jak najcieńszą warstwą. W razie potrzeby woskowanie patyną można powtórzyć dla uzyskania bardziej intensywnego efektu.
Patyna schnie ok. 24 godzin. Pełną twardość, a co za tym idzie odporność na ścieranie, wilgoć, brud itp. uzyskuje po kilku dniach. Pięknie wygląda od samego początku :)

Na drewnie sosnowym:

Wosk zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, a pigmenty zawarte w patynie nadają drewnu rustykalny wygląd. Chcesz mieć imitację starych dech ze stodoły? Wyszczotkuj drewno i pokryj patyną Byta-yta!

Na cegłach i ceramicznych płytkach podłogowych:Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają płytki ceramiczne z Manufaktury Lukova po zawoskowaniu patyną Byta-yta. Aby uzyskać jaśniejsze wybarwienie wystarczy zamiast samej patyny użyć mieszanki z bezbarwnym woskiem.

Na przedmiotach malowanych farbą kredową:


Patyna pięknie postarza wszelkie rzeźbione elementy. Wtarta szmatką lub pędzlem w zagłębienia  podkreśla piękno ozdób i ornamentów. czwartek, 24 listopada 2016

Warsztaty na kiermaszu Mojego Mieszkania

W niedzielę 20 listopada Moje Mieszkanie po raz kolejny zaprosiło w gościnne progi Pałacu Prymasowskiego w Warszawie miłośników wszelkiego rękodzieła.  Jedną z atrakcji tego dnia były warsztaty DIY prowadzone wspólnie przez Agnieszkę i Olę Kaczurbę. Uczestnicy mogli nauczyć się tajników wielokolorowego woskowania tworząc obrazki na desce. Woski Byta-yta na chłonnych materiałach takich jak drewno czy ceramika pozwalają kreować niezwykłe efekty. Łatwość nakładania  sprawia, że świetnie  poradziły sobie z tym zadaniem nawet dzieci!
Do dyspozycji uczestników były papierowe szablony gwiazdek i jeleni przygotowane przez organizatorów. Kładąc je na drewnie i woskując powierzchnię dookoła można było wyczarować kontur na drewnie. Dodatkowo można było  skorzystać z szablonów plastikowych Fafame i Artemio, dzięki którym powstały śnieżynki wokół wcześniej naniesionych konturów. Mamy nadzieję, że piękne, własnoręcznie zrobione obrazki będą zdobić Wasze domy w Święta!