piątek, 23 lutego 2018

W złocie i turkusie

Farby Byta-yta doskonale sprawdzają się na przedmiotach użytkowych. Tu przykład skrzynki na biżuterię z pięknymi, przestrzennymi ozdobami.  Po pomalowaniu na turkusowo i całkowitym wyschnięciu farby w zagłębienia został naniesiony wosk w kolorze Patyna. Wypełnił wszystkie dziurki, ale także delikatnie przyciemnił całość. Dla kontrastu i dodania nieco blasku po wyschnięciu wosku patynującego na powierzchnię naniesiono odrobinę złotego wosku. Delikatnie roztarty nadaje lekką złotą poświatę, natomiast nałożony w nieco większej ilości stanowi wyraźny akcent kolorystyczny.
Malowanie takiej skrzynki to czysta przyjemność.
Należy jedynie pamiętać, że  farba schnie na dotyk kilka godzin, a do woskowania nadaje się dopiero po około 24 godzinach (kiedy po dotknięciu nie daje "kredowego" pyłu na placach). Woskując szybciej uzyskuje się efekt naturalnej przecierki, ponieważ farba na rantach będzie się ścierać pod wpływem tarcia woskiem.


wtorek, 9 stycznia 2018

Malowanie mebli z płyty

Praca z drewnem daje wiele satysfakcji. Ten materiał pięknie przyjmuje olej, wosk, farbę i bejcę. Ewentualne zadrapania czy obicia powstałe w trakcie użytkowania zwykle można naprawić punktowo. Czasem jednak nie mamy wyboru - meble z płyty po uszkodzeniu powierzchni można jedynie pomalować. Tu przydają się farby do stylizacji mebli i woski Byta-yta.  Tę szafkę zdobią kolory: vanilla i szarozielony oraz bezbarwny wosk i wosk patynujący.


Pierwotnie szafka wyglądała tak:


Była porozklejana, rozchwiana, mocno obita i odrapana. Materiał z której ją wykonano był niezbyt wysokiej jakości. Miała jednak ładny, klasyczny kształt i ciekawą dekorację drzwiczek z żywicy imitującej drewno. Po sklejeniu i ustabilizowaniu Pomalowano ją farbą w dwóch kolorach. Ciemne części zostały zakonserwowane woskiem bezbarwnym, jasne natomiast przyciemniono patyną. Całość uzupełniła delikatna przecierka, dzięki czemu szafka wygląda na drewnianą.
Metalowy uchwyt szafki był zbyt ciemny, pomalowano go jasną farbą i przetarto.