czwartek, 26 października 2017

Warsztaty ze stylizacji mebli wersja weekendowa

Zapraszamy na weekendowy wyjazd na Warmię, gdzie w pieczołowicie odrestaurowanym Dworze Dawidy spędzimy miło czas na nauce stylizacji mebli i bibelotów.

Sobota i niedziela upłynie nam na malowaniu, woskowaniu, przecieraniu, zdobieniu szablonami i reliefami, postarzaniu i rozbielaniu.
Uczestnicy stylizują przywieziony przez siebie mebel, pierwsze wprawki robimy na naszych małych przedmiotach, które mozna zabrać ze sobą do domu np. jako prezent dla bliskich.
Inspiracją do naszych twórczych działań będzie wspaniała przestrzeń posiadłości, wnętrza wypełnione ręcznie malowanymi meblami i niezwykła atmosfera Dworu Dawidy.
Podpowiemy Wam gdzie szukać mebli do przeróbki, jak poradzić sobie z najcześciej wystepującymi problemami, jak dobrać kolory do wnętrz w różnych stylach, jakich produktów użyć by uzyskać zaplanowany efekt.
Pracujemy na produktach naturalnych, wytwarzanych zgodnie z tradycyjnymi metodami, w historycznych, trwałych kolorach.
Informacje i zapisy: http://www.agohome.pl/stylizacja-mebli-w-dworze-dawidy.html

środa, 5 kwietnia 2017

Skrzynka na wino - dekorujemy szablonem

Drewniane skrzynki to bardzo obecnie modny element wyposażenia wnętrz, tarasów, balkonów i ogrodów. Trudno się dziwić, to przecież prosty do wykonania projekt, a można do łatwo dostosować do różnych funkcji i stylów. Nasza skrzynka, zbita z solidnych desek została pomyślana jako kosz do przenoszenia butelek. W nawiercone otwory przeciągnięto uszka z mocnej liny. Spełniają funkcję praktyczną i zdobią równocześnie.


Skrzynka została pomalowana farbą Byta-yta w kolorze czerwonym. Ponieważ farba bardzo dobrze przylega do surowego drewna, wystarczyła jedna warstwa. Po 24 godzinach skrzynka została polakierowana (lakier wodny).  Efekt postarzenia został osiągnięty za pomocą wosku Patyna. Wcierając go nierównomiernie w drewno uzyskuje się "przybrudzenia".Dekorację skrzynki stanowi motyw bluszczu uzyskany za pomocą białej farby i szablonu malarskiego.  Przy malowaniu z użyciem szablonu warto pamiętać o umocowaniu go taśmą malarską, aby nie przesuwał się podczas pracy. Farbę należy nakładać delikatnie tepując od góry pędzlem lub gąbką. Po wyschnięciu malunku został on zawoskowany i lekko przetarty papierem ściernym, aby pasował do wcześniejszych postarzeń.  Teraz skrzynka może być bez obaw używana na zewnątrz.


Farby Byta-yta mają unikatowy skład, zawierający olej lniany, wosk pszczeli oraz wodę, kredę, celulozę i barwniki. To sprawia, że łatwo się je rozprowadza, nie kapią z pędzla, dają się w razie potrzeby rozcieńczać wodą i doskonale współgrają z naturalnymi materiałami, np. drewnem.

Dziękujemy firmie http://www.stolarstwo-jankowski.pl/ za udostępnienie skrzynki do sesji zdjęciowej.

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Zabawa kolorem i fakturą

Z farbami i woskami Byta-yta to bardzo proste! Zobacz jak pięknie wygląda nasz kubek na pędzle


Wykorzystaliśmy stary drewniany kielich na nóżce znaleziony na targu staroci. Był mocno przybrudzony i w kilku miejscach lekko zadrapany, ale miał ciekawa formę.


Metodą suchego pędzla nanieśliśmy nieco beżowej farby, a po jej wyschnięciu kolejno turkusowy i granatowy wosk. Oba woski były wcierane nieregularnie, tak by wypełniły wolne miejsca (bez farby), weszły w zakamarki i załamania. Woskowanie powtarzaliśmy kilkakrotnie, za każdym razem ścierając nadmiar wosku.

Dzięki temu przejścia kolorów są delikatne, struktura drewna nadal widoczna a wszystkie rzeźbienia subtelnie podkreślone.


Również wnętrze zostało zawoskowane (jednym kolorem).  Dzięki tym zabiegom kubeczek zyskał intrygujący wygląd i został zabezpieczony przed wilgocią i brudem.  Woski i farbę można nakładać pędzlem, szmatką lub jak w naszym przypadku zwykła gąbką do naczyń. Kolorowe woski do drewna Byta-yta można również stosować bez uprzedniego nałożenia farby, wtedy oprócz struktury drewna będą widoczne również jego słoje.