czwartek, 22 grudnia 2016

Wosk patynujący - naturalnie wyglądająca patyna

"Nadgryzione zębem czasu" przedmioty często wzbudzają pozytywne skojarzenia. Lubimy stare deski, stare cegły, ręcznie robione gliniane donice. Jak taki efekt uzyskać na nowej powierzchni?  Proponujemy wosk patynujący Byta-yta. Doskonale się rozprowadza po każdej chłonnej powierzchni, przyciemniając i podkreślając wszelkie nierówności powierzchni. Można go zastosować na surowym drenie, ceramice, betonie czy powierzchniach malowanych farbami kredowymi i mlecznymi.


Zawiera wyłącznie naturalne składniki, dzięki czemu nie zaszkodzi domownikom ani podczas nakładania ani po wyschnięciu. Nie uwalnia żadnych rozpuszczalników i nie zawiera konserwantów. Nakłada się ją szmatką, gąbką lu pędzlem rozsmarowując jak najcieńszą warstwą. W razie potrzeby woskowanie patyną można powtórzyć dla uzyskania bardziej intensywnego efektu.
Patyna schnie ok. 24 godzin. Pełną twardość, a co za tym idzie odporność na ścieranie, wilgoć, brud itp. uzyskuje po kilku dniach. Pięknie wygląda od samego początku :)

Na drewnie sosnowym:

Wosk zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, a pigmenty zawarte w patynie nadają drewnu rustykalny wygląd. Chcesz mieć imitację starych dech ze stodoły? Wyszczotkuj drewno i pokryj patyną Byta-yta!

Na cegłach i ceramicznych płytkach podłogowych:Na zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądają płytki ceramiczne z Manufaktury Lukova po zawoskowaniu patyną Byta-yta. Aby uzyskać jaśniejsze wybarwienie wystarczy zamiast samej patyny użyć mieszanki z bezbarwnym woskiem.

Na przedmiotach malowanych farbą kredową:


Patyna pięknie postarza wszelkie rzeźbione elementy. Wtarta szmatką lub pędzlem w zagłębienia  podkreśla piękno ozdób i ornamentów. czwartek, 24 listopada 2016

Warsztaty na kiermaszu Mojego Mieszkania

W niedzielę 20 listopada Moje Mieszkanie po raz kolejny zaprosiło w gościnne progi Pałacu Prymasowskiego w Warszawie miłośników wszelkiego rękodzieła.  Jedną z atrakcji tego dnia były warsztaty DIY prowadzone wspólnie przez Agnieszkę i Olę Kaczurbę. Uczestnicy mogli nauczyć się tajników wielokolorowego woskowania tworząc obrazki na desce. Woski Byta-yta na chłonnych materiałach takich jak drewno czy ceramika pozwalają kreować niezwykłe efekty. Łatwość nakładania  sprawia, że świetnie  poradziły sobie z tym zadaniem nawet dzieci!
Do dyspozycji uczestników były papierowe szablony gwiazdek i jeleni przygotowane przez organizatorów. Kładąc je na drewnie i woskując powierzchnię dookoła można było wyczarować kontur na drewnie. Dodatkowo można było  skorzystać z szablonów plastikowych Fafame i Artemio, dzięki którym powstały śnieżynki wokół wcześniej naniesionych konturów. Mamy nadzieję, że piękne, własnoręcznie zrobione obrazki będą zdobić Wasze domy w Święta!

środa, 19 października 2016

Malowanie mebli z tapicerką

Tak, to naprawdę możliwe! Farby i woski Byta-yta pozwalają pomalować mebel razem ze skórzaną lub tekstylną tapicerką. Ciekawe efekty daje również zastosowanie samego wosku.


Nie obawiajcie się, że pomalowana tkanina będzie sztywna lub wykruszy się. Farba Byta-yta daje gładką i miękką powierzchnię, a wosk dodatkowo ją wzmacnia i uelastycznia. Za pomocą szablonów i wosku możecie w łatwy sposób wykreować na pomalowanym meblu wzory i napisy.


Pomalowaną tapicerkę można łatwo utrzymać w czystości przecierając lekko wilgotną ścierką, a kiedy kolor lub wzór Wam się znudzi możecie szybko go zmienić malując po raz kolejny.  Do malowania najlepiej nadają się tkaniny o zwartym splocie oraz naturalna i sztuczna skóra. Jeśli tkanina miała tłoczony wzór, po przemalowaniu można uwidocznić go kontrastowym woskiem.
niedziela, 21 lutego 2016

Woskowane doniczki krok po kroku

Niby to jeszcze luty, ale na dworze jakoś tak już bardziej wiosennie...
Dla tych, którzy nie mogąc doczekać się wiosny w ogródkach dekorują kwiatami swoje domy prezentujemy krótki przewodnik jak szybko i łatwo udekorować zwykłe gliniane donice. 


Potrzebne będą:

- doniczka z gliny
- wosk w wybranym kolorze + kontarstowy wosk do dekoracji
- gąbka lub szmatka do nanoszenia wosku
- szablon do wykonania dekoracji


 Gotowi? To zaczynamy:Za pomocą gąbki rozcieramy wosk na doniczce. Im bardziej porowata jest donica, tym ciekawszy uzyskujemy efekt. Można lekko przetrzeć niektóre miejsca aby nadać bardziej rustykalnego charakteru. Warstwa wosku powinna być cienka!


Po wyschnięciu wosku przystępujemy do wykonania dekoracji. Przykładamy szablon i za pomocą gąbki z woskiem, tepując delikatnie wypełniamy kontur woskiem.


Nie należy przesadzać ze starannością - lekko rozmyte kontury wyglądają bardziej naturalnie. Po wyschnięciu dekoracji można zasadzić kwiaty. My zdecydowaliśmy się na hiacynty.
Nasza rada: ziemia wokół  cebul nie wygląda zbyt malowniczo, dlatego można je obłożyć mchem.sobota, 6 lutego 2016

Woskowanie - jak szybko i łatwo zmienić kolor drewna

Drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych często po kilku sezonach przestaje wyglądać atrakcyjne. Tarasowe stoliki i ławki przestają zdobić, a zaczynają drażnić. Jeśli chcesz je odnowić możesz oczywiście pójść do marketu po farbę do drewna. My zachęcamy do innej, prostej a efektownej metamorfozy: zamiast farby sięgnij po kolorowy wosk. Zabarwi drewno, równocześnie je konserwując. W przeciwieństwie do farby nie zakryje jednak rysunku słojów. Rozprowadza się go łatwo, szmatką lub gąbką a intensywność koloru zależy od ilości nałożonych barw. Ważne: drewno do woskowania powinno być surowe (nie pokryte lakierem). Nie przeszkadza notomiast stary impregnat. Przed przystąpieniem do pracy umyj mebel i napraw ew. uszkodzenia.
 

Stare powłoki malarskie (lakiery, farby etc.) należy dokładnie usunąć. Można to zrobić mechanicznie poprzez szlifowanie lub za pomocą  środków chemicznych (żele i pasty do zdejmowania powłok malarskich). Kolejnym etapem powinno być przetarcie powierzchni papierem ściernym o gradacji ok. 180-200. Przed woskowaniem powierzchnię należy dokładnie odpylić i wytrzeć z kurzu. Wielbiciele rustykalnych klimatów mogą dodatkowo za pomocą drucianej szczotki wybrać miękką część drewna, aby podkreślić rysunek słojów. 


Jeśli drewno ma być używane na zewnątrz domu warto je dodatkowo zaolejować. Olej lniany wnika w pory drewna zapobiegając jego wysychaniu lub pęcznieniu pod wpływem wilgoci. Dobrej jakości oleje do drewna potrafią penetrować nawet do 2 cm w głąb! Kupując olej zwróć uwagę na jego skład - im bardziej naturalny, tym lepiej dla Twoich mebli. 


Wosk wcieramy w powierzchnię drewna szmatką lub gąbką starając się równomiernie go rozprowadzić. Nadmiar wosku należy zetrzeć. Jeżeli wydaje Ci się, że uzyskany efekt jest zbyt delikatny i chcesz aby wosk mocniej pokrył drewno poczekaj aż wyschnie i nałóż kolejną warstwę. Woski Byta-yta są mocno kryjące, dzięki czemu masz pełną kontrole nad tym jak bardzo transparentny będzie efekt Twoich działań. Jeśli chcesz uzyskać jedynie efekt bardzo delikatnego "zamglenia" możesz zmieszać wosk kolorowy z bezbarwnym. Mebel po nawoskowaniu  odstaw na kilka godzin w przewiewne i suche miejsce. 


Do stylizacji na zdjęciach powyżej został wykorzystany szary wosk Byta- yta. Jeśli jednak preferujesz inne kolory sprawdź paletę kolorów wosków - na pewno znajdziesz coś dla siebie!