wtorek, 17 listopada 2015

Szwedzka czerwień

Ten kolor nieodłącznie kojarzy się ze Szwecją. Maluje się tak nie tylko domy, ale także zabudowania gospodarcze, hale przemysłowe i kościoły. Zabezpiecza ona drewno przed warunkami atmosferycznymi. Oryginalna farba faluröd w kolorze rdzawej czerwieni wyrabiana jest od wieków w hrabstwie Dalarna z pigmentów zawartych szlamie kopalni miedzi w Falun.
Farba Byta-yta, choć wytwarzana z innych pigmentów, wpisuje się w tę szwedzką tradycję, pozwalając nam cieszyć się ceglasto-rdzawym kolorem na meblach i dekoracjach. Kolor ten jest wręcz idealny do stworzenia  skandynawskiego klimatu bożonarodzeniowego. W połączeniu z bielą i szarościami wygląda doskonale!


Oryginalne, proste formy i naturalne materiały takie jak np. drewno doskonale współgrają ze skandynawskim stylem. Ciekawe ozdoby można również zrobić wykorzystując sklejkę zamiast drewna. W sklepach hobbystycznych bez trudu znajdziecie gotowe formatki w kształcie koników na biegunach, reniferów, ptaszków, serduszek czy gwiazdek. Do wyboru w ofercie Byta-yta jest nie tylko czerwona farba, ale także czerwony wosk. Farba jest kryjąca i po jej zastosowaniu nie będzie widać co było pod spodem:


Matową powierzchnię należy zabezpieczyć woskiem bezbarwnym lub dodać jej nieco rustykalnego charakteru stosując woski w innych, kontrastowych kolorach. Wosk barwiący natomiast pozwala równocześnie cieszyć się kolorem i widokiem słojów drewna. Najlepiej sprawdza się na surowych, porowatych powierzchniach.  Nanosi się go szmatką lub gąbką bezpośrednio na czystą i suchą powierzchnię i rozciera cienką warstwą. Po 24 godzinach warstwa wosku jest sucha, a drewno zabarwione i zabezpieczone przed wilgocią.


piątek, 13 listopada 2015

Nowy, modny kolor - Beton

W palecie barw farb Byta-yta pojawił się nowy kolor o nazwie Beton. Słusznie został tak nazwany, ponieważ powierzchnie nim pomalowane w istocie przypominają powierzchnie betonowe. 


Ciemnoszary, nowy kolor farby Byta-yta  sprawdzi się w każdej stylistyce. Jako kolor neutralny pasuje niemal do wszystkiego. Prawdziwy beton króluje we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych - tam nasza farba będzie ładnie harmonizować z wystrojem. Z bielą bądź czernią stworzy piękny duet. Nasz Beton doskonale współgra także z cieplejszymi kolorami i bardziej tradycyjnymi aranżacjami.  Dobrze komponuje się z odrobiną czerwieni czy zieleni a także żółtym i różowym. Jeśli boicie się, że będzie zbyt "zimny" zestawcie go z kolorem naturalnego drewna.


Jak każdą z farb Byta-yta również tę po zastosowaniu na meble czy dekoracje trzeba zabezpieczyć woskiem. Może to być wosk bezbarwny lub wosk barwiący. Zastosowanie kolorowego wosku daje naprawdę ciekawe efekty. Beton może np. lekko prześwitywać spod warstwy białego wosku. Można również dodać mu trochę ciepła i przytulnego klimatu vintage stosując cienką warstwę wosku o nazwie Patyna. Sprawi ona, że nawoskowana powierzchnia lekko się przyciemni, a miejsca po pociągnięciach pędzla zostaną podkreślone brązowoszarym kolorem. W zestawieniu z jasnoszarym woskiem, zastosowanym tylko w kilku miejscach (np. na wypukłościach) można osiągnąć efekt rozjaśnienia niektórych elementów, tak jakby przez lata farba w tych miejscach się lekko przetarła.piątek, 6 lutego 2015

Nowy kolor wosku - Petrol Blue

Ciepły odcień niebieskiego koloru zagościł w palecie kolorowych wosków Byta-yta. Nowy wosk nosi nazwę Petrol Blue. Doskonale wpisuje się w kolorystyczne trendy jesienno-zimowego sezonu 2014/2015.  Łącząc kolor Petrol Blue z jasnym kolorem drewna bez trudu można stworzyć naturalny wystrój stylu eko.


Jeśli lubicie kolor niebieski, ale ściany w tym kolorze to dla Was za duże wyzwanie, za pomocą  wosku Petrol Blue możecie wyczarować piękne, niebieskie dodatki. Woskiem można potraktować surowe drewno (jak na zdjęciach w tym artykule) lub  przedmioty malowane farbą Byta-yta.


Petrol Blue jest zdecydowanie łagodniejszy i bardziej elegancki niż Turkus, który był w ubiegłym roku bardzo popularnym kolorem wosków Byta-yta.


niedziela, 4 stycznia 2015

Nowy kolor farby - Vintage

Już za kilka tygodni w polskich sklepach pojawi się nowy kolor farb Byta-yta o nazwie Vintage. Szarozielona, stonowana barwa stanowi doskonałe tło dla innych kolorów.  Oczywistą paletą barw jaką można połączyć z kolorem Byta-yta Vintage są beże, brązy i szarości. Takie harmonijne i neutralne zestawienie  stworzy klimat kojarzący się ze stylem safari, militarnym lub wiejskim. Przykładem takiego zastosowania jest ten młodzieżowy, stylizowany na wojskowy kontenerek.


Szafka malowana farbą Byta-yta Vintage 
Ciekawe i eleganckie zestawienie można osiągnąć łącząc kolor Vintage ze zgaszoną, buraczkową czerwienią. Odważnym polecamy  zestawienie z energetycznym kolorem pomarańczowym.  Jeśli kolor Vintage wydaje się Wam zbyt męski, połączcie go z ... różowym. Wbrew pozorom doskonale się komponują!