wtorek, 17 listopada 2015

Szwedzka czerwień

Ten kolor nieodłącznie kojarzy się ze Szwecją. Maluje się tak nie tylko domy, ale także zabudowania gospodarcze, hale przemysłowe i kościoły. Zabezpiecza ona drewno przed warunkami atmosferycznymi. Oryginalna farba faluröd w kolorze rdzawej czerwieni wyrabiana jest od wieków w hrabstwie Dalarna z pigmentów zawartych szlamie kopalni miedzi w Falun.
Farba Byta-yta, choć wytwarzana z innych pigmentów, wpisuje się w tę szwedzką tradycję, pozwalając nam cieszyć się ceglasto-rdzawym kolorem na meblach i dekoracjach. Kolor ten jest wręcz idealny do stworzenia  skandynawskiego klimatu bożonarodzeniowego. W połączeniu z bielą i szarościami wygląda doskonale!


Oryginalne, proste formy i naturalne materiały takie jak np. drewno doskonale współgrają ze skandynawskim stylem. Ciekawe ozdoby można również zrobić wykorzystując sklejkę zamiast drewna. W sklepach hobbystycznych bez trudu znajdziecie gotowe formatki w kształcie koników na biegunach, reniferów, ptaszków, serduszek czy gwiazdek. Do wyboru w ofercie Byta-yta jest nie tylko czerwona farba, ale także czerwony wosk. Farba jest kryjąca i po jej zastosowaniu nie będzie widać co było pod spodem:


Matową powierzchnię należy zabezpieczyć woskiem bezbarwnym lub dodać jej nieco rustykalnego charakteru stosując woski w innych, kontrastowych kolorach. Wosk barwiący natomiast pozwala równocześnie cieszyć się kolorem i widokiem słojów drewna. Najlepiej sprawdza się na surowych, porowatych powierzchniach.  Nanosi się go szmatką lub gąbką bezpośrednio na czystą i suchą powierzchnię i rozciera cienką warstwą. Po 24 godzinach warstwa wosku jest sucha, a drewno zabarwione i zabezpieczone przed wilgocią.


piątek, 13 listopada 2015

Nowy, modny kolor - Beton

W palecie barw farb Byta-yta pojawił się nowy kolor o nazwie Beton. Słusznie został tak nazwany, ponieważ powierzchnie nim pomalowane w istocie przypominają powierzchnie betonowe. 


Ciemnoszary, nowy kolor farby Byta-yta  sprawdzi się w każdej stylistyce. Jako kolor neutralny pasuje niemal do wszystkiego. Prawdziwy beton króluje we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych - tam nasza farba będzie ładnie harmonizować z wystrojem. Z bielą bądź czernią stworzy piękny duet. Nasz Beton doskonale współgra także z cieplejszymi kolorami i bardziej tradycyjnymi aranżacjami.  Dobrze komponuje się z odrobiną czerwieni czy zieleni a także żółtym i różowym. Jeśli boicie się, że będzie zbyt "zimny" zestawcie go z kolorem naturalnego drewna.


Jak każdą z farb Byta-yta również tę po zastosowaniu na meble czy dekoracje trzeba zabezpieczyć woskiem. Może to być wosk bezbarwny lub wosk barwiący. Zastosowanie kolorowego wosku daje naprawdę ciekawe efekty. Beton może np. lekko prześwitywać spod warstwy białego wosku. Można również dodać mu trochę ciepła i przytulnego klimatu vintage stosując cienką warstwę wosku o nazwie Patyna. Sprawi ona, że nawoskowana powierzchnia lekko się przyciemni, a miejsca po pociągnięciach pędzla zostaną podkreślone brązowoszarym kolorem. W zestawieniu z jasnoszarym woskiem, zastosowanym tylko w kilku miejscach (np. na wypukłościach) można osiągnąć efekt rozjaśnienia niektórych elementów, tak jakby przez lata farba w tych miejscach się lekko przetarła.